• 15/07/2024
  • Hoşgeldiniz

Çocuklu ailelere tatil ipuçları

  • 21.06.2018

Karneler alındı, tatil sezonu açıldı. Bir kısmınız yazlığa giderken bir kısmınız tatil köylerine gitmeyi tercih ediyor. Çocuk bağda bahçede büyüsün diyenler de soluğu köyde alıyor. Tatil planları yaparken çocukların yaz mevsiminde tehlike ve hastalıklarla daha çok karşı karşıya kaldığını unutmayın.

Yaz döneminde çocukları korumak için alınabilecek önlemlere dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Çocukları yaz mevsimindeki tehlikelerden ve hastalıklardan korumak çok önemli. Çocukluk çağında güneş yanıkları, yaşam boyu deri kanseri geliştirme riskini arttırıyor” dedi.

Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu tatil öncesi yapılması gerekenleri anlattı:

  • Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce çocukları doktor kontrolüne götürmelisiniz. Mutlaka yanınıza ateş ölçer, burun tıkanıklığı için serum fizyolojik damla, parasetamol içeren ilaç, antiseptik kremler, alerji giderici ilaçlar, yanık merhemi, böcek ve sinek ısırığı için kullanılabilecek jel, yara bandı, sivrisineklere karşı cibinlik alın. Havuzda veya denizde çocuğun kullanması için can yeleği, güneş sütü, şapka ve plaj terlikleri yanınızda bulundurun.

  • Çocuğun yolda sıkılmasını engellemek için sevdiği veya yeni alınmış, dikkatini çekebilecek oyuncakları, kitapları yanınıza alın. Bir yaşından küçük çocuklar da araba ile uzun süreli seyahate çıkabilir. Ancak 2 saat aralıklarla emzirilmeli. Ayrıca bebek uzun süre aynı pozisyonda durduğu için rahatlaması amacıyla mola verilip, arabadan çıkarılması ve pozisyonunun değiştirilmesi gerekir.

  • Uçakla yapılacak yolculuklarda kulak rahatsızlığı olan çocukların mutlaka doktor görüşü ile seyahate çıkması gerekir. İniş ve kalkışlarda oluşan basınç değişikliği sonucu kulakta oluşabilecek rahatsızlık nedeniyle bebek emzirilmeli, biberon veya emzik verilmeli. Büyük çocuklara sakız verilebilir.

  • Uçak veya arabada çalışan klimalar çocuklarda su kaybına yol açabilir, mutlaka düzenli olarak çocuğun sıvı almasının sağlanması gerekir. Sıcak bir iklime veya tatile gidildiğinde çocukların sıcağa ve iklime alışması için ilk günlerde çok fazla egzersiz yapıp yorulmalarına izin vermeyin. Uzun süreli aktivitelerden önce sıvı alımının iyi olmasına özen gösterilmeli. Aktivite sırasında da 30-40 kilo civarındaki çocuklarda 20 dakikada 150-200 cc, 50-60 kilo da ise bunun iki katı soğuk su veya sıvı alımı olmasına dikkat edin. Çocuğunuz susamış hissetmese bile bu miktarı içmesini sağlayın. 

  • Çocukların açık renkte, pamuklu, ince ve tek kat giyecekler giymelerine dikkat edilmesi ve terden ıslanmış olanların hemen kuru olanlarla değiştirilmesine özen gösterilmesi gerekir. 

  • 6 ay altındaki bebekler güneş ışığına direk temastan korukir, açıkta kalan yüzüne ve ellerinin üstüne az miktarda güneş koruyucu sürülmeli. 6 ay – 6 yaş arasındaki çocuğuklar dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce açıkta kalan yerlerine koruma faktörü en az 30 olan güneş koruyucuyu sürülmeli. 7 yaş ve üzeri çocukların mümkün olduğu kadar gölgede kalmaları ve güneşin en yoğun olduğu 10:00-16:00 saatlerinde güneşe direkt maruz kalmamaları gerekir. Güneş koruyucuyu 2 saatte bir, yüzdükten ve çok miktarda terledikten sonra yenilenmeli. 

  • Bir çocuğun dize kadar gelen, bir bebeğin ise bir karış su seviyesinde boğulabileceğinin asla unutulmaması gerekir. Çocuğunuzun her zaman elle uzanabileceğiniz kadar mesafede bulunmasına dikkat edin. Bahçenizde havuz varsa etrafını çocuğun boyundan uzun parmaklıklarla çevirin. Havuzun yanında bir telefon ve kurtarma ekipmanı bulundurun. Su yatağı gibi şişme havuz oyuncaklarından sakının.

  • Halsizlik, kusma ve ateşin yüksek olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurun.