• 15/07/2024
  • Hoşgeldiniz

Gebelikte bel ağrısından kurtulma

  • 09.05.2018

Hamilelikte anne adaylarının vücudunda çeşitli değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin bir kısmı sorunsuz şekilde atlatılırken, bazıları  ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklardan en sık görülenleri bel ağrıları ve bacak kramplarıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer hamilelikte sıkça görülen bu iki rahatsızlığın nedenleri ve çözüm önerilerini anlattı.

Neden bel ağrısı ve bacak krampları olur?

Çoğunlukla gebeliğin 4. ayından itibaren çoğu anne adayıbel ağrısı yaşıyor. Ağrının en çok hissedildiği yer, genellikle leğen kemiği (pelvis) ile omurganın birleştiği bölgedir. Anne  adayları arasında sık görülen bir diğer problem de bacak krampları... Bu kramplar özellikle gebeliğin son 3 ayında giderek yoğunlaşıyor ve uykudan uyandıracak derecede şiddetli olabiliyor. 

Bu krampların nedeni tam olarak bilinemiyor. Hamilelikte kilo artışının bacaklar üzerinde yarattığı yük veya gelişen ödem nedeniyle olabilir. Kas kramplarını azaltmak için düzenli yürüyüş yapılması, bol sıvı alınması, gece yatmadan önce sıcak bir banyo ile kasların gevşetilmesi ve baldır kaslarının esnetilmesi öneriliyor. Ayrıca magnezyum takviyesi de krampları azaltabiliyor.

Hamilelikteki bel ağrısının sebepleri:

Kilo alımı: Hamilelik süresince 10-15 kilo civarında kilo alınıyor. Omurganın bu kilonun baskısı altında kalması ile bel ağrısı şikayeti ortaya çıkabilir. Bebeğin yerleştiği rahmin ağırlığının da pelvis içerisindeki damar ve sinirlere baskı yapması, bele vuran ağrıya neden olabilir.

Hormonal değişimler: Hamilelikte progesteron ve relaxin hormonunun salgılanması, kalça kemiği ve omurganın eklem yerlerinde gevşemeye neden oluyor. Bu gevşeme nedeniyle omurga ve eklemlerin stabilitesi azalır ve bel ağrısı oluşur.

Postür (duruş) değişiklikleri: Bebek büyüdükçe, ağırlık merkezi öne doğru kayar. Buna bağlı olarak omurgaya öne doğru binen yük artar. Anne adayı fark etmese de bu yük karşısında duruş pozisyonunu değiştirir, bu da bel bölgesinde en yoğun olmak üzere, kas ve eklem ağrılarına neden olur.

Stres: Duygusal stresin arttığı durumlarda kas spazmları da sıklaşıyor. Bu spazmlar özellikle bel ve boyun bölgesinde ağrıya neden olabiliyor.

Önerilere uyarak bel ağrısını hafifletebilirsiniz

Egzersiz: Düzenli yapılan egzersiz, kasları güçlendirir ve esnekliğini arttırır. Hamilelikte yürüyüş, yüzme, kondisyon bisikleti gibi egzersizler genellikle güvenlidir. Hamilelik için özel olarak oluşturulmuş pilates egzersizleri de esneklik ve güçlenme sağlar. 

Sıcak veya soğuk uygulama: Sıcak havlu ve kompresler ya da soğuk uygulamaları bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Uygulama yapmadan önce mutlaka doktorunuza ya da fizyoterapistinize danışın.

Duruşun düzeltilmesi: Günlük aktiviteler sırasında, otururken veya yatarken duruşun düzeltilmesi bel ağrısını azaltabilir. Örneğin yan yatarken dizlerin arasına bir yastık konulması, bel bölgesine olan baskıyı azaltacaktır.

Fizyoterapi ve masaj: Bel bölgesindeki kas spazmlarının giderilmesi ve o bölgenin güçlendirilmesi için fizyoterapi ve masaj uygulamaları genellikle faydalı olur. Önemli olan nokta, bu uygulamaların mutlaka bilinçli olarak ve tecrübeli merkezlerde yapılmasıdır. Aksi taktirde gebeliğe olumsuz etkileri olabilir.