• 23/07/2024
  • Hoşgeldiniz

Duygusal ihmal 4,4 Milyon çocuğu etkiliyor

  • 18.12.2018

Kendi annelik yolculuklarından güç alıp başka annelerin hayatlarına dokunmak üzere bir araya gelen annelerden oluşan Geleceğe Dokunan Anneler, ilk projelerini ülkemizde 4,4 Milyon çocuğun etkilendiği “duygusal ihmal”konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzerine başlattı.

Aslı Özdemir’in liderliğindeki Geleceğe Dokunan Anneler proje ekibi,Türkiye’de bu konuda gerçekleştirilen araştırmaların yetersizliğini göz önüne alarak, Hacettepe Üniversitesi işbirliğiile araştırma çalışmaları ve eğitimlerle başta annelere, sonrasında geleceğin temellerini oluşturan çocuklara sürüdürülebilir fayda sağlamayı amaçlıyor. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, çocuklukta yaşanan duygusal ihmalin sonuçlarının uzun dönemde hem çocuk hem toplum üzerinde derin yaralar açtığını gösteriyor.

“Geleceğe Dokunan Anneler” projesiyle "anne eliyle" geleceğe dokunmak ve bu doğrultuda, duygusal ihmalin gelecekte yol açabileceği olumsuz davranış kalıplarını engellemek isteyen proje ekibi, “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözü kadar “kadın çocuk doğurmaz, toplumu doğurur”sözünü önemsiyor. Öncelikli olarak 0-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerde duygusal ihmal konusunda farkındalık geliştirmek ve davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar ile güçlü ve pozitif bir toplum yaratmayı amaçlıyor.

Projenin akademik ekibi tarafından oluşturulan eğitim programları eşliğinde, seminerlerine başlayan GEDA ekibi, ilk eğitiminde Ankara’da 50 anne ile biraraya geldi. İlerleyen dönemlerde Türkiye genelinde seminerlerine devam ederken, online destek sistemleri ile de tüm annelerin yanında olmayı hedefliyor.