• 22/07/2024
  • Hoşgeldiniz

Ateş romatizma belirtisi olabilir mi?

Çocuklarda romatizma çok erken yaşlarda başlayabiliyor. Romatizma ağrılarını büyüme ağrıları ile karıştırmamak ve sebepsiz yükselen ateşe dikkat etmek gerek! Genetik ve çevresel faktörlerin etkin olduğu çocukluk çağı romatizmalarında erken tanı ve tedavi çok önemli.

Çocukluk çağı romatizmaları ve tedavisi ile ilgili Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Romatoloji Bilim Dalı Uzman Doktor Kenan Barut ile yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Çocuklarda romatizma hangi yaşta başlar? Belirtileri nelerdir?

3-4 aylık dönemde başlayıp 18 yaşa kadar herhangi bir dönemde romatizma belirtileri ile karşılaşılabiliyor. Çocuklarda romatizma belirtileri, ateş, eklem ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, eklemlerde şişlik ve kızarıklık olarak karşımıza çıkıyor. Bazen vücutta yaygın döküntüler de romatizma belirtileri olarak karşımıza çıkabilir.

Ateş çocuklarda romatizma belirtisi olabilir mi?

Çocuklarda eklem ağrıları olmadan da romatizma teşhisi konabiliyor. Eklem ağrısı dışında özellikle ateş, romatizma belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Günde iki defa çıkan ve 38 dereceyi geçen ateş ile birlikte vücutta döküntülerin de oluştuğu durumlarda biz romatizma hastalığını düşünüyoruz. Bu ateş genellikle iki haftadan uzun sürüyor. Böyle bir durumla karşılaştığımızda, var olan diğer enfeksiyon etkenleri ekarte ettikten sonra romatizmal hastalıkları araştırıyoruz. Bu hastalıktan şüphelendiğimizde gerekli tetkikleri yaparak tanısını koyuyoruz ve tedaviye başlıyoruz.

Çocuklarda büyüme ağrıları nedir? Romatizmadan nasıl ayırt edilir?

Çocuklarda büyüme ağrısı sık olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 4-8 yaşları arasında gece tek taraflı veya iki taraflı, uykudan uyandıran ağrılara biz büyüme ağrıları diyoruz. Büyüme ağrısı olan çocukların kan değerleri tamamen normal çıkıyor. Büyüme ağrısını romatizmadan ayırmak için çeşitli tetkikler yapılmalı, bu ağrının gerçekten büyüme ağrısı olup olmadığı araştırılmalı.

Çocuklarda romatizmal hastalıklar genetik midir?

Çocuklarda romatizmal hastalıkların genetik alt yapısı bulunuyor. Bazılarında genetik alt yapı daha sık bazılarında ise daha az görülür. Türkiye’de çocuklarda en sık karşılaştığımız romatizmal hastalık Ailesel Akdeniz Ateşi adlı hastalıktır. Ülkemizde akraba evliliği çok sık görülüyor. Akraba evliliğinden bu hastalığın çocuklara geçme oranı yüzde 25. Bu hastalık da akraba evliliği ile birlikte artan bir oranda karşımıza çıkıyor. Akraba evliliği dışında bazı bölgelerde de karşımıza çıkabiliyor Ailesel Akdeniz Ateşi. Mesela Kuzey Anadolu fay hattının olduğu Sivas, Zonguldak, Giresun, Amasya, Kastamonu gibi bölgelerde daha sık görülüyor. Bu da genetik alt yapının çok kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Ailesel Akdeniz Ateşi nedir?

Ailesel Akdeniz Ateşi olarak bilinen hastalık, çeşitli periyodlarda görülen, karın ağrısı, ateş ataklarıyla birlikte karşımıza çıkan bir hastalık. Bu hastalıkta karın ağrısı ve ateş 1-2 gün sürebilen, bazen bir haftaya kadar uzayabilen ataklar şeklinde oluyor. Bazen bu hastalıkta eklemlerde şişlik, kızarıklık da görülebiliyor. İlaçla tedavisi mümkün olan bir hastalık, fakat bu hastaların ömür boyu ilaç kullanmaları gerekiyor.

Romatizmal hastalıklarda cinsiyet ayrımı var mıdır?

Romatizmal hastalıklara cinsiyet açısından baktığımızda, kız ve erkek çocuklarında farklı romatizmal hastalıklar çıktığı görülüyor. Kız ve erkek çocuklarında eşit oranda romatizmal hastalık çıkmasına ve cinsiyet ayrımı olmamasına rağmen bazı bağ dokusu hastalıklar kızlarda daha fazla görülebiliyor.

Çocuklarda romatizmal hastalıklarda çevresel faktörlerin etkisi var mıdır?

Genetik faktörlerin yanında çevresel etkenler de romatizmal hastalıkları önemli oranda etkiliyor. Mesela iklim ve beslenme şartları, sosyo-ekonomik düzey romatizmal hastalıklarda çok önemli bir yer ediniyor. Sosyo-ekonomik düzey düştükçe romatizmal hastalıklar daha sık olarak karşımıza çıkıyor. Sosyo-ekonomik düzey çocuğun beslenmeden sosyal aktivitelerine kadar tüm yaşam fonksiyonunu etkilediği için bu hastalığın oluşmasına etki ediyor. Ama çocuğun okulda sosyal aktivitelere girmesi, spor okullarına katılması, yüzme gibi çeşitli sporlar yapması romatizmal hastalıkları olumlu yönde etkiliyor. Maalesef sosyo-ekonomik düzey düştükçe de bunları yapma oranı azaldığı için romatizmal hastalıklara yakalanma daha sık olarak karşımıza çıkıyor.

Soğuk hava ve rutubet gibi çevresel faktörlerin romatizma üstündeki etkileri tam olarak kanıtlanmadı. Fakat halk arasında soğuk hava ve rutubetin romatizmal hastalıklara meyil oluşturduğu biliniyor. Bu konuda bizim saptadığımız neden sonuç ilişkili bir veri ise bulunmuyor.

Romatizması olan çocuklar spor yapabilir mi?

Romatizma hastası olan çocuklara özellikle yüzme sporunu öneriyoruz. Ağır egzersizler, eklem üzerinde tahribat oluşturacağı için çocuklara, ağır egzersiz gerektiren sporları önermiyoruz.

Romatizma çocukların hareketini kısıtlar mı?

Romatizma çocukların hareketini kısıtlar. Özellikle tutunan eklemlerin fonksiyonları olmadığı için çocuklar oyun oynayamaz, kendi kendilerine giyinemez. Bu nedenle romatizma hastalıklarının tedavisi büyük önem taşıyor. Eklem hareket açıklıklarını korumak, eklemleri normal fizyolojik yapılarına kavuşturmak çok önemli.

Çocukluk çağı romatizmasında erken tanının önemi nedir?

Çocukluk çağı romatizmasında erken tanı çok önemli. Özellikle Jüvenir Romatoid Artrit’te eklem kısıtlıklarını düzgün ve zamanında tedavi etmediğimizde kalıcı eklem kısıtlılıkları olabiliyor. Bu nedenle çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı tarafından çocukların takiplerinin yapılmasında, eğer romatizmal bir hastalık şüphesi varsa çocuğun, zaman kaybetmeden bir çocuk dermatoloğuna gösterilmesinde fayda var.

Çocuklarda romatizmal hastalıklar tedaviyle geçer mi? Nasıl tedavi edilir?

Romatizma teşhisi konan hastalar, ilaç kullandığı dönemde ortalama iki ayda bir izleniyor, takipleri yapılıyor. Takipleri sırasında eklem muayeneleri, kan tetkikleri dikkatli olarak değerlendiriliyor. Bu şekilde hastalığın geçip geçmeyeceği hakkında tahminde bulunabiliyor. O nedenle aileler de romatizma hastalığı tanısı alan çocuklarının takiplerini düzgün olarak yaptırmakla yükümlü. Bu çocukların tedavilerinin, takiplerinin aksamaması lazım. Özellikle fizyoterapileri ve aktiviteleri ile düzgün ilgilenilmeli ki romatizmal hastalıkları tam olarak yenebilsin.

Çocukluk çağı romatizmalarda tedavi, öncelikle ilaçla başlıyor. Başlangıçta basit ağrı kesiciler kullanıyoruz ve çocukların ağrısını dindiriyoruz. Daha sonra kortizon türevi ilaçlar kullanıyoruz. Tedavide en sık kullandığımız ilaçlar bunlardır. Bunların yanında yeni çıkan ilaçlar da var, bunlara biyolojik ilaçlar deniyor. Biyolojik ilaçlar çıktıktan sonra çocukluk çağı ve yetişkin romatizmasında bir çığır açıldı. Bu ilaçlardan sonra çocukların eklem kabiliyetleri, eklem fonksiyonları, büyümesi, gelişmesi önemli ölçüde düzeliyor.

Romatizma kalbe ve iç organlara zarar verir mi? Tedavi edilmezse körlüğe yol açar mı?

Romatizma kalbe ve iç organlara zarar verebiliyor. Özellikle kalp ve iç organ tutulmaları görülen romatizma alt sınıfları bulunuyor.

Romatizmada üveit dediğimiz gözü tutan bir durum da karşımıza çıkabiliyor. Bu tedavi edilmediğinde körlüğe neden oluyor. O nedenle romatizmada saptadığımız tüm belirtileri göz hekimiyle takip ediyoruz, hastada üveit var mı yok mu diye detaylı olarak inceliyoruz.

Romatizması olan çocuğa özel bakım gerekir mi?

Elbette romatizması olan çocuklara özel ilgi göstermek gerekiyor. Bu çocuklar için beslenme çok önemli. Fizyoterapi eğitimleri ve fizik tedavi alması gereken bu çocuklara; eklemlerini açma kapama, eklemlere aktif ve pasif egzersizler yaptırmak gerekebiliyor. Özellikle yüzme sporunun romatizmada oldukça önemli bir yeri var.

Romatizması olan çocuklar nasıl beslenmelidir?

Çocukluk çağı romatizması olan hastaların daha çok protein ve kalsiyum ağırlıklı gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Bu hastalara karbonhidratlar çok daha az verilmeli. Et, süt, yumurta, yoğurt gibi besinler özellikle günlük tüketilmeli. Bu hastalar için kalsiyum alımı çok önemli.

Konuyla ilgili videoları aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.ailebebektv.com/uzmanlar/detay/kenan-barut/53