• 15/07/2024
  • Hoşgeldiniz

Arkadaş edinmek okula uyumu hızlandırıyor

  • 21.09.2017

Uzun bir eğitim-öğretim döneminin ilk adımları atıldı. Bu yeni başlangıç kimi çocuklar için sorunsuz geçerken, kimileri okula uyum konusunda çeşitli problemler yaşıyor. Bu yıl ilk kez okula başlayan ilkokul öğrencileri ya da çeşitli nedenlerle okul değiştiren öğrenciler, çevreye uyum sağlama ve kendini yalnız hissetme konusunda bazı kaygılar içinde oluyor. Çocuğun okula uyumu konusunda en büyük görev ise ebeveynler ve öğretmenlere düşüyor. Çocukların arkadaş edinmesinin, okula adaptasyonlarını hızlandıracağını belirten Uzman Psikolog Ayben Ertem, ailelerin arkadaş edinme konusunda çocuklara tüyo vermesi ve öğretmenlerle işbirliği içinde olmasını tavsiye ediyor.

Çantasına not bırakabilirsiniz

Çocukların bir yetişkinle bağlantı kurarak, kendilerini güvende hissetmek istediğini söyleyen Uzman Psikolog Ayben Ertem, “Çocukların aileleriyle birlikte olmadıkları zaman güven ve bağlantı kurma hissini bir başkasıyla yapmaları gerekir. Eğer bunu yapamazlarsa endişeli olup, o ortamda kalmak istemezler. Çocuğunuzun okula gitmek istemediğini görüyorsanız, öğretmenleriyle iyi bir bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Burada görev hem öğretmene hem anne babaya düşüyor. Okulda geçirdiği süre içerisinde sizlerle bağının devam etmesi için çantasına küçük notlar, resimler bırakabilirsiniz. Beraber çekilmiş bir fotoğrafınızı koyabilir ya da bir kalp çizip yanına seni çok seviyorum yazabilirsiniz. Sizden gelecek bu tür şeyler, siz onu okuldan alıncaya kadar ya da eve gelip sizi görünceye kadar onları oyalayacaktır” dedi.

Arkadaş edinmeleri uyum sürecini hızlandırır

Arkadaş edinmenin önemini anlatan Ertem, “Çocukların okula adapte olmalarını hızlandıracak bir başka unsur da okulda arkadaş edinmeleri. Bu konuda da öğretmenle aileler işbirliği yapabilir, ya da akşam eve geldiğinde çocuğunuza okulla ilgili sorular sorabilir, arkadaşlığı nasıl başlatacağına dair tüyolar verebilirsiniz. Okuldan sonra bir araya geldiğinizde başka hiçbir şeyle ilgilenmeden en azından bir 10-15 dakika çocuğunuzu dinleyin, okulda neler yaptığını anlatsın. Okuldan sonra birlikte vakit geçirin, bir şeyler yapın” şeklinde konuştu.

Sorunlar ilerleyen haftalarda da başlayabiliyor

Kimi zaman çocukların okula başladıklarında sorun yaşamadığını, ilerleyen zamanlarda okula girmek istemediklerini kaydeden Ertem, “Çocuklar bazen de 1-2 hafta geçtikten sonra okula gitmek istemeyebilir; sabah kalkmak istemez, tedirgin olabilir veya ağlayabilirler. Böyle bir durumda okulda ne gibi bir sorun olduğunu araştırmak gerekir. Okulda bir zorbalığa mı uğruyor, dersleri mi anlamıyor, öğretmene mi söyleyemiyor bunları keşfetmek gerekir. Doğrudan sorularla bunu anlamak zor olabilir, böyle durumlarda oyun vasıtasıyla öğrenilebilir. Özellikle dersleri anlamıyor ya da okulda bir zorbalığa uğruyorsa buna erken müdahale etmek önemlidir” ifadelerini kullandı.